Pytania od internautów

Pytania od internautów

Jakie główne wymagania prawne stoją przed firmą, która chciałaby sprzedawać swoje produkty w Izraelu? W jakich sytuacjach jest, a w jakich nie jest konieczne rejestrowanie firmy w Izraelu?

Fima zagraniczna, może sprzedawać swoje produkty w Izraelu za pośrednictwem izraelskiego agenta lub przedstawiciela, i jest to chyba najpopularniejsza obecnie forma współpracy handlowej miedzy polskimi i izraelskimi firmami. Jeżeli jednak firma zagraniczna chce sprzedawać swoje produkty bezpośrednio i „zaistnieć” na rynku izraelskim, wówczas konieczna jest rejestracja dzialalnosci gospodarczej w Izraelu. Można zarejestrować polską firmę jako spółkę prawa obcego w Izraelskim Rejestrze Spółek, albo utworzyć spółkę prawa izraelskiego. W obydwu przypadkach obowiązkowa jest rejestracja podatkowa. Nie ma jakichlolwiek ograniczeń w tworzeniu w Izraelu społek z obcym kapitalem, ani co do składu wspólników (może być 100% kapitału obcego), ani co do osób wchodzacych w skład organów spółki. Jedydym wymogiem jest ustanowienie reprezentatta podatkowego, który jest rezydentem Izraela.

Jakie są najczęstsze przeszkody związane z prowadzeniem sprzedaży w Izraelu dla firm zagranicznych?

W Izraelu w wielu dziedzinach istnieje ochrona miejscowej produkcji i rynku. Ochrona rynku wewnetrzego przed importem towarów przybiera rożne formy, w zależności od rodzaju produktów i struktury rynku. Największe restrykcje dotyczą rynku produktów rolnych, który z niewielkimi wyjątkami jest  zamknięty, import jarzyn i owoców jest minimalny, ograniczony jest również import żywności. Inną barierą importową są obowiązujące w Izraelu normy i standardy towarowe dla poszczegolnych produktow, odbiegające od przyjetych powszechnie w UE. Nalezy zaznaczyć, że w ostatnim okresie prowadzona jest reforma unifikacji norm i standartów towarów i ich unifikacja z normami obowiązującymi w państwach EOG. Cła importowe, które w przeszłosci były bardzo wysokie w ostatnich latch w wielu dziedzinach zostaly zniesione

Polski startupowiec zakłada biznes w Izraelu. Jakie są najważniejsze zasady dotyczące podatków w Izraelu? w szczególności dla startupów - niewielkich, innowacyjnych przedsiębiorstw.

Podatek dochodowy od osob prawnych wynosi w Izraelu 23%, a podatek od dywidend 25%, a w przypadku udziałowców posiadających powyżej 10% kapitału spółki – 30%. Należy pamietać, że Polskę i Izrael łączy umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, tak że dywidenda nie będzie podlegać opodatkowaniu w Izraelu. 

Izreal proponuje duże ulgi podatkowe dla firm inowacyjnych („startapów”), wdrażających nowe technologie i tworzących nowe miejsca pracy, w szczególności na peryferiach. Światowe firmy wysokich technologii (high tech), których  odziały umiejscowione są w Izraelu tj Google, Microsoft, których roczne obroty przekraczają 10 miliardów ILS, płacą podatek dochodowy w wysokości 6% i podatek od dywidendy w wysokości  4%, małe firmy high tech i startapy płacą podatek dochodowy w wysokości 12%  i podatek od dywidend –  4%. Różnica w wysokości opodatkowania między dużymi a małymi firmami wynika głównie z możliwości tych ogromnych firm inwestowania w tworzenie nowych miejsc pracy w Izraelu. 

Pomimo że podatek dochodowy od osób prawnych wynosi  23% , wiekszość  firm high tech (nie będących już startapami), które eksportują swoje technologie i  produkty, korzystają z ulg podatkowych (na podstawie ustawy o promowaniu inwestycji), płacą podatek dochodowy w wysokosci 16%, a firmy eksportujace umiejscowione na peryferiach płacą podatek dochodowy w wysokosci 7.5%.

Czy polskiemu startupcowi opłaca się przenieść swój startup do Izraela? Czy to możliwe? A jeżeli tak, to na jakich zasadach?

Trudno powiedziec czy polskiemu startapcowi warto przenieść swoją firmę do Izraela. Izraelski startup opiera się głównie na potencjale ludzkim (absowenci elitarnych uczelni oraz wyspecjalizowanych jednostek wojskowych to główni  twórcy izraelskich high tech).  Jednostki rozwojowe kwitną w Izraelu, jednakże w związku z wysokimi kosztami zatrudnienia Izraelu, wiele izraelskich firm startapowych swoją produkcję technologii przenosi w inne miejsca lub korzysta z aoutsorcingu firm w krajach Dalekiego Wschodu u oraz dawnej „Europy Wschodniej” (w tym Polski). 

Należy zaznaczyć, że zatrudnianie obcych specjalistow na terenie Izraela jest ograniczone. Izrael niechętnie wydaje pozwolenia na pracę i wizy pracowniecze dla obcych specjalistów. Pozwolenie może być wydane maksimum na okres 12 miesięcy, a następnie konieczne jest jego przedłużenie, łącznie nie dłużej niż 5 lat. Każdorazowe uzyskanie pozwolenia wiąże się z wysokimi opłatami administracyjnymi – około 3’800 euro na rok.