Chcesz wiedzieć jak wygląda procedura doprowadzenia do wykonania prawomocnego wyroku sądu polskiego w Izraelu i jego egzekucji? Jakie dokumenty należy przedstawić sądowi Izraelskiemu?
Z jakimi kosztami należy się liczyć?
Czy konieczne jest uprzednie podjęcie czynności egzekucyjnych w Polsce?
Postaramy się pokrótce odpowiedzieć na te pytania
Warunki wykonania wyroku sądu zagranicznego w Izraelu określa ustawa Foreign Judgement Enforcement Law z 1958 r.
Zanim będzie można rozpocząć egzekucję wyroku sądu Polskiego w Izraelu, musi on zostać uprzednio uznany przez sąd w Izraelu.
Nie ma wymogu uprzedniego podjęcia czynności egzekucyjnych w Polsce.
O właściwości sądu w Izraelu decyduje wartość przedmiotu sporu (kwoty zasądzonej przez sąd obcy). Do kwoty 2.500.000 ILS właściwy jest sąd pokoju (I instancja), a powyżej tej kwoty sąd okręgowy. Właściwość miejscowa ustalana jest według siedziby dłużnika
Należy wystąpić do właściwego sądu z wnioskiem o uznanie wyroku obcego, określając wartość zasądzonej wyrokiem kwoty wraz z odsetkami w walucie miejscowej.
Do wniosku oczywiście należy załączyć odpis prawomocnego wyroku (z autoryzacją „appostile”) wraz z tłumaczeniem na język hebrajski. Tłumaczenie wyroku musi być potwierdzone przez izraelskiego notariusza, tłumaczenia potwierdzone przez tłumaczy przysięgłych w Polsce nie są respektowane.
Wniosek musi być poparty opinią prawną w zakresie prawa polskiego (potwierdzającą, że uznawane orzeczenie zostało wydane przez właściwy organ sądowy w Polsce i zgodnie z właściwością rzeczową i miejscową, prawem Polskim i jest ostateczny i wykonalny oraz że orzeczenia sądów izraelskich w Polsce również podlegają uznaniu) oraz oświadczeniem powoda co do okoliczności uzasadniających uznanie wyroku.
Dłużnik ma prawo wniesienia sprzeciwu wobec wniosku w terminie 60 dni od dnia doręczenia wniosku. Sąd przeprowadza postępowanie dowodowe i rozstrzyga na posiedzeniu jawnym.
Przedmiotem badania tut. sądu są tylko okoliczności uzasadniające uznanie wyroku obcego, a nie zasadność rozstrzygnięcia sądu obcego co do meritum sprawy.
Jeżeli przeprowadzane jest postępowanie dowodowe, wymagana jest obecność wnioskodawcy na rozprawie i złożenie przez niego zeznania co do okoliczności uzasadniających wniosek.
Na podstawie uznanego wyroku można rozpocząć postępowanie egzekucyjne przed tut. organem egzekucyjnym, który jest wydziałem sądu, a nie jak w Polsce komornik.
Czynności w ramach postępowania egzekucyjnego podejmuje pełnomocnik reprezentujący wierzyciela. Za podejmowane czynności egzekucyjne należy złożyć opłaty w wydziale sądu.
Nasza kancelaria prowadzi sprawy o uznanie wyroków obcych oraz ich egzekucję.
Prowadzimy sprawy kompleksowo, zapewniając opinię prawną z zakresu prawa polskiego oraz tłumaczenia notarialne.
Koszty:
Postępowanie o uznanie wyroku – wpis sądowy stały od wniosku 1,179 ILS
Wszczęcie postępowania egzekucyjnego – 1% od zasądzonej kwoty
Koszty notarialnego potwierdzenia tłumaczenia wyroku według obowiązujących stawek (w/g ilości słów w tekście)
Honorarium adwokackie ustalane jest indywidualnie z klientem